Osoby, które interesują się siłownią z pewnością znają hasło białko, proteiny. Jest to element diety, dzięki któremu można osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę. Bez niego jest to bardzo trudne i dlatego tak wiele osób decyduje się na suplementacje tym środkiem. Jednak warto poznać parę ciekawostek na temat białka, które będzie można sprzedać innym bywalcom siłowni.

 

Ciekawostki na temat białka

1. Pod względem ilości jest to druga w ciele człowieka substancja. Znajduje się go w organizmie około 20%. Wyprzedza go tylko woda.

2. Słowo proteiny pochodzi z Greki. Proteios oznacza „podstawowy” lub „na pierwszym miejscu”. Z tego powodu jest to najważniejszy składnik diety każdego sportowca.

3. Białko jest makroskładnikiem. Tak samo jak tłuszcze i węglowodany. Dostarcza ono kalorii do organizmu, dzięki czemu można poruszać się i normalnie funkcjonować. Każdy gram białka to 4 kcal dostarczone do ciała.

4. Ser z największą zawartością białka to parmezan. Ma go około 40g na 100g produktu.

5. Włosy człowieka składają się z białek. Białka te nazywają się keratyną i mają spiralny kształt. Zawarte są w nich aminokwasy siarkowe i czym większa ich ilość, tym włosy są bardziej kręcone. Jednak zwiększone spożycie białka nie spowoduje loków, jest to uwarunkowane genetycznie.

6. Mięsem, które spożywane jest przez kulturystów jest kurczak. Z tego względu, że jest tam więcej białka, niż np. w wołowinie. Bardzo często słyszy się powiedzenie: „kurczak, ryż i kreatyna zrobią z Ciebie..”. Kurczak z warzywami i ryżem jest standardowym posiłkiem dla osób uczęszczających na siłownie.

Komentarze
  • Dlaczego poleca się stosowanie odżywek białkowych?

    Odżywki białkowe – klucz do sukcesu to białka serwatkowe! Odżywki białkowe znane są …
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…