Kreatyna to organiczny związek chemiczny, w którego skład wchodzi kwas octowy i guanidyna. U człowieka w przeważającej ilości występuje w mięśniach, mniejsze, wręcz śladowe ilości znajdują się w wątrobie, mózgu, nerkach i jądrach. Dobowe zapotrzebowanie kreatyny u dorosłego człowieka zabezpieczane jest poprzez syntezę aminokwasów w organizmie oraz dostarczane w pożywieniu. Oczywiście na rynku dostępne są produkty kreatynowe, z których głównie korzystają osoby uprawiające sporty siłowe.

Naturalne źródła dobrej kreatyny

Naturalne produkty zawierają bardzo małe ilości kreatyny. Osoby, które chcą ją przyjmować w większych dawkach muszą korzystać z dostępnych na rynku suplementów, gdyż w innym przypadku musiałyby jeść określony rodzaj pokarmu w ilościach niewyobrażalnych. Na rynku dostępne są różne formy kreatyny: cytrynian, jabłczan, azotan, ester etylowy, chlorowodorek, glukonian, orotan i ketoglutaran. Warto jednak wiedzieć, że kreatyna znajduje się w rybach- tuńczykach, łososiach czy dorszach, ale również w mięsie wołowym i wieprzowym.

Efekty przyjmowania kreatyny

Przyjmowanie kreatyny w postaci suplementów pozwala na wykonywanie intensywnych, długotrwałych i siłowych treningów dzięki zapasom energii, jak również na gromadzenie wody w komórkach, czego efektem jest zwiększenie beztłuszczowej masy ciała. Przyjmowanie kreatyny wydatnie zmniejsza kwasowość mięśni.

Specjaliści zwracają uwagę, iż kreatyna bardzo rożnie działa na organizmy, u niektórych widać efekty przyjmowania w sposób i szybki i odczuwalny, a na niektóre organizmy kreatyna nie działa wcale. Warto również zauważyć, iż kreatynę stosuje się z sukcesami w medycynie jako środek wspomagający gojenie ran i uszkodzenia mięśni.

Czas i dawka stosowania kreatyny

Specjaliści zalecają stosowanie około 5 g kreatyny dziennie najlepiej w 4 równych porcjach, oczywiście nie cały czas, tak jak każdy suplement diety na pewien czas trzeba odstawić. Zalecany czas przyjmowania to około 3 miesięcy, a następnie miesiąc przerwy i tak dalej.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…