Ile kosztuje prawo jazdy ?

Aby stać się kandydatem na kierowcę musimy obowiązkowo wyrobić tzw. PKK, czyli innaczej mówiąc Profil Kandydata na Kierowcę. Będzie to numer, który ułatwi identyfikację naszej osoby podczas starania się o prawo jazdy. Otrzymamy go bezpłatnie, niemniej wcześniej musimy złożyć dokumenty, za które przyjdzie nam zapłacić.

Ile wydamy, zanim rozpoczniemy kurs prawa jazdy?

Na początku trzeba będzie ponieść koszty badań lekarskich, których zadaniem będzie stwierdzenie naszej zdolności do prowadzenia samochodu, oraz tego na jak długo zostanie nam wydane prawo jazdy. Ich koszt to zwykle ok. 200 zł.

 

Profesjonalna szkoła nauki jazdy: http://mach.waw.pl/

 

Kolejnym wydatkiem będą zdjęcia, bowiem do założenia PKK potrzebna będzie fotografia. Zwykle nie da się kupić wyłącznie jednej fotografii, bowiem na ogół musimy zdecydować się przynajmniej na cztery. Taki zestaw będzie nas kosztował ok. 20-30 zł.

Ile będzie kosztował kurs?

Ceny są dość zróżnicowane i zależne na ogół od miejsca zamieszkania, renomy szkoły, a także od oferowanych materiałów. Wahają się w zakresie 800 do 2000 tys złotych.

Niektóre szkoły pozwalają również na rozłożenie należności na raty, niemniej wtedy cały kurs może kosztować na przykład o 100 złotych więcej.

Egzamin, czyli kolejny wydatek

Po zakończeniu kursu przychodzi czas na egzaminy. Aby móc zapisać się na egzamin kategorii B musimy zapłacić 30 złotych za egzamin teoretyczny, jak również 140 złotych za część praktyczną. Niemniej jednak, jeśli nie zdamy części teoretycznej, nie mamy możliwości podejścia do części praktycznej.

Egzamin na prawo jazdy kategorii B i tak należy do jednych z najtańszych, bowiem te dające uprawnienia do prowadzenia motocyklu są już droższe o 40 złotych, a te na autobusy, lub samochody ciężarowe i tym podobne o 60 złotych droższe.

Gdy już zdamy obie części egzaminu państwowego, czeka nas ostatni, jednakże chyba najprzyjemniejszy w tym wypadku wydatek, czyli złożenie stosownego wniosku o wydanie prawa jazdy. Jego koszt to 100,50 złotych (razem z opłatą ewidencyjną).

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…