Aby dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa i poprawić komfort mieszkania, instalację alarmową warto zintegrować z systemem inteligentnego budynku. Dzięki temu możemy na przykład zaprogramować włączanie światła czy muzyki pod naszą nieobecność w domu, wysyłając w ten sposób sygnał, że budynek nie jest pozbawiony opieki. Jeżeli intruz dostanie się już do środka, mogą go spłoszyć włączające się nagle światła, które uruchomi zaprogramowana w odpowiedni sposób instalacja.

Innym wariantem jest automatyczne włączenie intensywnej wentylacji w momencie wydobywania się śmiertelnego czadu, odcięcie gazu w razie jego wycieku, bądź zamknięcie dopływu wody podczas zalania. Instalacja inteligentna pozwala także znacząco ograniczyć koszty eksploatacyjne domu. Przykładowo automatyczne sterowanie można wykorzystać do regulowania pracy rolet zewnętrznych i osłon przeciwsłonecznych, a także wentylacji i klimatyzacji. Inną możliwością jest wyłączanie ogrzewania w momencie otwarcia okna lub podczas naszej nieobecności w domu, czy dopasowanie intensywności oświetlenia zewnętrznego do pory dnia.

Podobnie jak w przypadku instalacji alarmowej, system inteligentnego budynku musi być dobrze zaprojektowany, dlatego warto to zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Instalacje inteligentne także występują zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. Te drugie są oczywiście mniej kłopotliwe w instalacji. Ponadto taki system łatwiej rozbudować. Na początku możemy kupić zestaw bazowy (centrala, kilka czujek i to, co na pewno chcemy wykorzystać), a dopiero potem kolejne elementy – zależnie od potrzeb, które ujawnią się w trakcie eksploatacji.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak można zdefiniować prace podwodne?

Nieco więcej informacji Na pewno prace podwodne są czymś nieoklepanym, o czym mało się mów…