Aby dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa i poprawić komfort mieszkania, instalację alarmową warto zintegrować z systemem inteligentnego budynku. Dzięki temu możemy na przykład zaprogramować włączanie światła czy muzyki pod naszą nieobecność w domu, wysyłając w ten sposób sygnał, że budynek nie jest pozbawiony opieki. Jeżeli intruz dostanie się już do środka, mogą go spłoszyć włączające się nagle światła, które uruchomi zaprogramowana w odpowiedni sposób instalacja.

Innym wariantem jest automatyczne włączenie intensywnej wentylacji w momencie wydobywania się śmiertelnego czadu, odcięcie gazu w razie jego wycieku, bądź zamknięcie dopływu wody podczas zalania. Instalacja inteligentna pozwala także znacząco ograniczyć koszty eksploatacyjne domu. Przykładowo automatyczne sterowanie można wykorzystać do regulowania pracy rolet zewnętrznych i osłon przeciwsłonecznych, a także wentylacji i klimatyzacji. Inną możliwością jest wyłączanie ogrzewania w momencie otwarcia okna lub podczas naszej nieobecności w domu, czy dopasowanie intensywności oświetlenia zewnętrznego do pory dnia.

Podobnie jak w przypadku instalacji alarmowej, system inteligentnego budynku musi być dobrze zaprojektowany, dlatego warto to zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Instalacje inteligentne także występują zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. Te drugie są oczywiście mniej kłopotliwe w instalacji. Ponadto taki system łatwiej rozbudować. Na początku możemy kupić zestaw bazowy (centrala, kilka czujek i to, co na pewno chcemy wykorzystać), a dopiero potem kolejne elementy – zależnie od potrzeb, które ujawnią się w trakcie eksploatacji.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute na wakacje zimowe: Gdzie znaleźć tańsze opcje na spontaniczny wyjazd na narty?

Wprowadzenie Planowanie wakacji zimowych w ostatniej chwili może być zarówno ekscytujące, …