Dom Dla siebie Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

4 min odczyt
0
0
1,256

Moda na przestronne, jasne i bezpretensjonalne wnętrza trwa w Europie nieprzerwanie od trzydziestu lat. Styl skandynawski zdominował domy gwiazd, celebrytów, a także zwykłych ludzi. Mimo iż trendy stopniowo przemijają, skandynawskie aranżacje nadal biją rekordy popularności. Proste, a zarazem stylowe… eleganckie… maksymalnie naturalne – styl skandynawski to prawdziwy „must have” każdego kto ceni sobie przytulne, a zarazem funkcjonalne wnętrza.

Chociaż Skandynawia kojarzy się nam z chłodem, wnętrza urządzone w tym stylu nie mają z nim nic wspólnego. Wręcz przeciwnie – są ciepłe, przytulne, niebywale urokliwe i wygodne. Styl skandynawski jest swojego rodzaju odpowiedzią na brak słońca i chłód panujący w tej części Europy. Mimo iż w tak zaaranżowanych pomieszczeniach dominuje biel i kolory raczej zimne, ciepłego charakteru nadają im naturalne tkaniny, drewniane dodatki i subtelne ozdoby.

Styl skandynawski charakteryzuje się prostymi formami. Wykonane z prawdziwego drewna meble są najczęściej białe, rzadziej w innym kolorze. To, co wyróżnia je na tle brył dominujących w innych stylach wnętrzarskich to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Rolą każdego mebla skandynawskiego jest ułatwianie życia domownikom. Ceny takowych mebli są różnorodne. Jeżeli zamierzamy stworzyć nieco bardziej eklektyczny styl – mieszankę różnych form np. z dodatkowymi rzeźbieniami – ich cena będzie większa. Jeżeli zależy nam wyłącznie na prostych, jasnych bryłach wykonanych z drewna, bez wątpienia urządzimy mieszkanie niewielkim nakładem środków.

Współczesny styl skandynawski dzieli się na dwa nurty: klasyczny i nowoczesny. W pierwszym dominują bielone bądź przecierane meble z tradycyjnymi uchwytami i ramowymi oraz frezowanymi frontami, a także dekoracje o folkowych motywach. Nowoczesny styl skandynawski jest nieco bardziej minimalistyczny. Meble pozbawione są dodatkowych ozdobników, w tym uchwytów. Czasami są dodatkowo zdobione industrialnymi dodatkami z plastiku, szkła lub metalu.

Warto zauważyć, iż nowoczesny styl skandynawski odchodzi od zasady „tylko naturalne materiały” i zezwala na eksploatacje plastiku. Oczywiście, wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, jednakże warto zauważyć, że połączenie plastiku z drewnem nie wygląda najlepiej. Zarówno w jednej jak i drugiej opcji dominują ergonomiczne formy i jasna kolorystyka. Meble skandynawskie znajdziemy w niemal każdym salonie meblowym.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…