Środki chemiczne stanowią niezbędny element w procesach wytwarzania produktów o różnym przeznaczeniu. Najczęściej związki chemiczne są kojarzone z branżą spożywczą oraz farmaceutyczną, jednak surowce organiczne jak i nieorganiczne są potrzebne w ogromnych ilościach w każdym sektorze rynku. Kwestią priorytetową jest ich jakość, którą może obniżyć przechowywanie w nieodpowiednich warunkach. Aby tego uniknąć należy korzystać z ofert firm posiadających doświadczenie w branży i potwierdzające jakość międzynarodowe certyfikaty, jak na przykład firma https://www.centro-chem.pl/pl.

Rodzaje związków chemicznych

Kryteriów podziału związków chemicznych jest bardzo wiele. Jednym z najczęściej stosowanych jest kwasowość. Na jego podstawie wyróżnia się: kwasy, zasady i związki amfoteryczne, czyli takie, które mogą pełnić w jednych reakcjach funkcję kwasu, a w innych zasady. Ze względu na właściwości wyróżnia się utleniacze i reduktory. Można klasyfikację oprzeć również na rodzaju wiązania chemicznego między atomami. Jednak podstawowy podział to związki organiczne, posiadające w składzie atom węgla, oraz nieorganiczne, które z wyjątkiem prostych cząsteczek, jak na przykład tlenek węgla, tego pierwiastka nie mają. Współczesny przemysł do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zarówno nieorganicznych jak i organicznych środków chemicznych.

Jakie kwasy stosuje się w przemyśle?

Kwasy są jednym z najczęściej używanych komponentów w procesach produkcyjnych na różnych etapach. Ich podstawowa funkcja to regulowanie kwasowości, dlatego są w ogromnych ilościach wykorzystywane przez branżę spożywczą. Przykładem jest kwas cytrynowy, który pełni funkcję składnika smakowego oraz stabilizatora. Innym przykładem jest kwas acetylosalicylowy, który większość osób zna pod inną nazwą, a mianowicie aspiryna. Jest to związek powszechnie stosowany w branży farmaceutycznej. Kwas adypinowy to związek organiczny stosowany w produkcji nylonu. Kwasy odgrywają ważną rolę w syntezach na różnych poziomach w każdym dziale produkcji przemysłowej.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…