Środki chemiczne stanowią niezbędny element w procesach wytwarzania produktów o różnym przeznaczeniu. Najczęściej związki chemiczne są kojarzone z branżą spożywczą oraz farmaceutyczną, jednak surowce organiczne jak i nieorganiczne są potrzebne w ogromnych ilościach w każdym sektorze rynku. Kwestią priorytetową jest ich jakość, którą może obniżyć przechowywanie w nieodpowiednich warunkach. Aby tego uniknąć należy korzystać z ofert firm posiadających doświadczenie w branży i potwierdzające jakość międzynarodowe certyfikaty, jak na przykład firma https://www.centro-chem.pl/pl.

Rodzaje związków chemicznych

Kryteriów podziału związków chemicznych jest bardzo wiele. Jednym z najczęściej stosowanych jest kwasowość. Na jego podstawie wyróżnia się: kwasy, zasady i związki amfoteryczne, czyli takie, które mogą pełnić w jednych reakcjach funkcję kwasu, a w innych zasady. Ze względu na właściwości wyróżnia się utleniacze i reduktory. Można klasyfikację oprzeć również na rodzaju wiązania chemicznego między atomami. Jednak podstawowy podział to związki organiczne, posiadające w składzie atom węgla, oraz nieorganiczne, które z wyjątkiem prostych cząsteczek, jak na przykład tlenek węgla, tego pierwiastka nie mają. Współczesny przemysł do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zarówno nieorganicznych jak i organicznych środków chemicznych.

Jakie kwasy stosuje się w przemyśle?

Kwasy są jednym z najczęściej używanych komponentów w procesach produkcyjnych na różnych etapach. Ich podstawowa funkcja to regulowanie kwasowości, dlatego są w ogromnych ilościach wykorzystywane przez branżę spożywczą. Przykładem jest kwas cytrynowy, który pełni funkcję składnika smakowego oraz stabilizatora. Innym przykładem jest kwas acetylosalicylowy, który większość osób zna pod inną nazwą, a mianowicie aspiryna. Jest to związek powszechnie stosowany w branży farmaceutycznej. Kwas adypinowy to związek organiczny stosowany w produkcji nylonu. Kwasy odgrywają ważną rolę w syntezach na różnych poziomach w każdym dziale produkcji przemysłowej.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak można szybko sprzedać własny samochód?

Interesuje Cię szybka sprzedaż własnego wozu? Co zrobić, by tak się właśnie stało? Jakie o…