Dom Dla siebie Lampy w jadalni nie powinny nas rozpraszać.

Lampy w jadalni nie powinny nas rozpraszać.

4 min odczyt
0
0
1,131

Detale w urządzaniu wnętrza potrafią decydować niemal o wszystkim. Patrząc na pięknie urządzone wnętrza, zawsze dochodzi się do wniosku, że wszelkie punkty świetlne mają taką moc. Potrafią dodać charakteru i przy pomocy światła odpowiednio zbudować nastrój. Światło jest istotnie nie tylko w salonie. jadalnia też jest miejscem, gdzie ważne jest w jaki sposób spędzamy tam czas. Tam też można czarować światłem.

Wielkość lamp do jadalni.

Przez długi czas twierdzono, że lampy do jadalni powinny być niewielkie i tym samym dyskretne. Dziś jest oczywiste, że lampa może być punktem zwracającym uwagę, należy tylko uważać, żeby nie zyskać efektu przytłoczenia. Małe lampy mogą się za to prezentować zbyt bezbarwnie. Trzeba też zachować odpowiednią równowagę między wymiarami stołu a wielkością klosza. Na przykład, jeżeli blat ma długość półtora metra, to średnica klosza może mieć powyżej 50 centymetrów i nie będzie zgrzytu. Ważna jest również odległość samej lampy do blatu. W przypadku mniejszej, wystarczy 50 do 60 centymetrów. Większe powinny wisieć w odległości od 75 do 90 centymetrów.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Moc żarówek.

Tutaj raczej nie jest wskazane mocne, jaskrawe światło. Jedzenie powinno przebiegać w spokojnej, zrelaksowanej atmosferze. Taki nastrój na pewno zapewni światło ciepłe, rozproszone i o niezbyt dużym natężeniu. W salonie można z powodzeniem wykorzystać mleczne żarówki kompaktowe, diody lub żarówki LED. Halogeny zazwyczaj emitują sporo ciepła, więc tego rodzaju lampy powinny być odpowiednio wysoko. Bardzo często lampy do jadalni mają kuliste abażury. Tego typu rozwiązania są ostatnio bardzo modne i na dodatek skutecznie tłumią i rozpraszają światło.

Jeden czy więcej kloszy nad stołem.

Ostatnio niesamowicie modnym akcentem jest kilka kloszy nad stołem, zawieszonych na różnej lub równej wysokości. Tego typu lampy do jadalni sprawdzają się zwłaszcza przy wysoko zawieszonych sufitach. Ich największą zaletą jest możliwość równomiernego oświetlania całego stołu. Klosze posiadają zazwyczaj mały otwór na dole, dlatego nie świecą biesiadnikom w oczy a jednocześnie dobrze spełniają swoją rolę. Zdecydowanie lampy w jadalni powinny raczej rozpraszać urodą a nie zbyt nachalnym światłem.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…