Aby uzyskać więcej informacji na ten frapujący temat, udaliśmy się do Sopotu na bezpośrednią rozmowę z kierownikiem badań.

Okazało się, że doktoranci profesora zajmowali się nie tylko ludźmi uprawiającymi ćwiczenia siłowe. Badano również inne grupy: osoby odchudzające się, klientki salonów piękności, bywalców solarium. Zaś przedmiotem badań nie była motywacja tych osób do dbałości o własne ciało, tylko znacznie obszerniejszy temat, czyli lęk przed śmiercią. Jak to wygląda w praktyce?

Zdaniem badaczy, już we wczesnym dzieciństwie zdobywamy świadomość nieuchronnego końca naszego istnienia i z tą świadomością borykamy się aż do ostatnich dni. Oczywiście istnieją różne mechanizmy psychologiczne, pozwalające na wytłumienie lęku egzystencjalnego i normalne funkcjonowanie.

Kiedy pojawia się lęk egzystencjalny, jedni myślą o Bogu, ale większość z nas zaczyna intensywnie troszczyć się o własne ciało. Mężczyźni uprawiają ćwiczenia fizyczne, biegają, zapisują się do siłowni. Z kolei kobiety częściej chodzą do gabinetów kosmetycznych, poddają się różnym zabiegom upiększającym czy kuracjom odchudzającym.

Z tego właśnie powodu sopoccy psycholodzy badali w siłowniach wyłącznie mężczyzn. Uznano bowiem, że kobiety mają niższy niż u mężczyzn poziom lęku egzystencjalnego, a oprócz tego znają więcej sposobów, aby skutecznie ten lęk kompensować.

Zgrabni mają z górki

Problem rzeczywiście tkwi w proporcjach, ale -jak nam się wydaje – nie tych, które widać z perspektywy sopockiej plaży. Ćwiczenia siłowe uprawiają w Polsce tysiące mężczyzn i kobiet, ale z pewnością nie ćwiczą w tym celu, aby pokazywać się latem na plaży w Sopocie. Są przecież inne plaże.

Znane są bowiem badania socjologiczne, które wyraźnie wskazują, do jakiego stopnia zgrabne i przystojne osoby obojga płci mają w życiu „z górki”. Urodziwe, zgrabne kelnerki otrzymują wyższe napiwki. Sekretarki szefów muszą wyglądać „reprezentacyjnie”, czyli przyciągać spojrzenia gości. Stanowiska rzeczników prasowych otrzymują z reguły osoby szczupłe, wysokie i wyróżniające się dobrym wyglądem. Podczas rozmów biznesowych przystojna bizneswoman otrzymuje korzystniejsze warunki umowy niż jej niepozorny partner.

Świat tzw. celebrytów skupia osoby o wyjątkowych walorach zewnętrznych, które bardzo dużo zarabiają tylko dzięki temu, że pokazują swoje twarze i sylwetki w mediach.

Takie przykłady zależności pomiędzy urodą i budową ciała a powodzeniem życiowym można mnożyć niemal w nieskończoność.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…