Aby uzyskać więcej informacji na ten frapujący temat, udaliśmy się do Sopotu na bezpośrednią rozmowę z kierownikiem badań.

Okazało się, że doktoranci profesora zajmowali się nie tylko ludźmi uprawiającymi ćwiczenia siłowe. Badano również inne grupy: osoby odchudzające się, klientki salonów piękności, bywalców solarium. Zaś przedmiotem badań nie była motywacja tych osób do dbałości o własne ciało, tylko znacznie obszerniejszy temat, czyli lęk przed śmiercią. Jak to wygląda w praktyce?

Zdaniem badaczy, już we wczesnym dzieciństwie zdobywamy świadomość nieuchronnego końca naszego istnienia i z tą świadomością borykamy się aż do ostatnich dni. Oczywiście istnieją różne mechanizmy psychologiczne, pozwalające na wytłumienie lęku egzystencjalnego i normalne funkcjonowanie.

Kiedy pojawia się lęk egzystencjalny, jedni myślą o Bogu, ale większość z nas zaczyna intensywnie troszczyć się o własne ciało. Mężczyźni uprawiają ćwiczenia fizyczne, biegają, zapisują się do siłowni. Z kolei kobiety częściej chodzą do gabinetów kosmetycznych, poddają się różnym zabiegom upiększającym czy kuracjom odchudzającym.

Z tego właśnie powodu sopoccy psycholodzy badali w siłowniach wyłącznie mężczyzn. Uznano bowiem, że kobiety mają niższy niż u mężczyzn poziom lęku egzystencjalnego, a oprócz tego znają więcej sposobów, aby skutecznie ten lęk kompensować.

Zgrabni mają z górki

Problem rzeczywiście tkwi w proporcjach, ale -jak nam się wydaje – nie tych, które widać z perspektywy sopockiej plaży. Ćwiczenia siłowe uprawiają w Polsce tysiące mężczyzn i kobiet, ale z pewnością nie ćwiczą w tym celu, aby pokazywać się latem na plaży w Sopocie. Są przecież inne plaże.

Znane są bowiem badania socjologiczne, które wyraźnie wskazują, do jakiego stopnia zgrabne i przystojne osoby obojga płci mają w życiu „z górki”. Urodziwe, zgrabne kelnerki otrzymują wyższe napiwki. Sekretarki szefów muszą wyglądać „reprezentacyjnie”, czyli przyciągać spojrzenia gości. Stanowiska rzeczników prasowych otrzymują z reguły osoby szczupłe, wysokie i wyróżniające się dobrym wyglądem. Podczas rozmów biznesowych przystojna bizneswoman otrzymuje korzystniejsze warunki umowy niż jej niepozorny partner.

Świat tzw. celebrytów skupia osoby o wyjątkowych walorach zewnętrznych, które bardzo dużo zarabiają tylko dzięki temu, że pokazują swoje twarze i sylwetki w mediach.

Takie przykłady zależności pomiędzy urodą i budową ciała a powodzeniem życiowym można mnożyć niemal w nieskończoność.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Tabletki na wzmocnienie naczyń krwionośnych

    Serce jest jednym z najważniejszych organów, odpowiadającym za poprawnie funkcjonowanie ca…
  • Wchłanianie żelaza

    Wchłanianie żelaza Co trzeba wziąć pod uwagę, aby zwiększyć poziom żelaza w organizmie? W …
  • Nocne skurcze mięśni nóg

    Nocne skurcze mięśni nóg Nierzadko wybudzają Was ze snu nocne skurcze? Niestety, ten probl…
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Tabletki na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Serce jest jednym z najważniejszych organów, odpowiadającym za poprawnie funkcjonowanie ca…