Słowo prawnik każdemu od razu kojarzy się z osobą posiadająca prawnicze wykształcenie. Osobą, która dobrze zna i egzekwuje prawo oraz posługuje się ustawami i różnymi artykułami zawartymi w kodeksie prawnym. Z zawodem prawnika nieodzownie kojarzy się adwokat. Mało kto jednak jest w stanie podać różnicę pomiędzy prawnikiem a adwokatem. Nazwy te często są używane zamiennie, co w wielu przypadkach jest błędem.

Adwokat
Adwokat

Prawnik

Jest to osoba, która ukończyła studia prawnicze uzyskując tytuł magistra nauk prawnych. Osoba taka może otworzyć kancelarię prawną. Do zakresu jego usług należy świadczenie porad prawnych, tzw. doradztwo prawne, a także sporządzanie różnorakich pism. Nie może on reprezentować osób przed sądami jako profesjonalny pełnomocnik. Może jedynie reprezentować osobę w przypadku, gdy ma podpisaną stałą umowę na zarządzanie jej majątkiem. Prawnik może również kontynuować naukę odbywając trwająca kilka lat aplikację, która pozwoli mu uzyskać prawo do wykonywania zawodu jako, np. komornik, radca prawny, czy adwokat.

Adwokat

Jest to osoba będąca prawnikiem, która ukończyła aplikację adwokacką i pozytywnie zdała egzamin adwokacki. Ma najszersze uprawnienia z pośród zawodów prawniczych. Wpisany jest na listę adwokatów właściwej miejscowo Okręgowej Izby Adwokackiej. Osoba taka może otworzyć kancelarię adwokackąKancelaria adwokacka Zabrze jest miejscem, gdzie zatrudnieni są prawnicy ze zdanym egzaminem adwokackim i uprawnieni do występowania przed sądami wszystkich instancji, celem reprezentowania swoich klientów. Zaliczają się tu także sprawy karne, co odróżnia obowiązki adwokata od obowiązków radcy prawnego.we wszystkich sprawach za wyjątkiem większości spraw karnych. Co ciekawe, toga adwokata charakteryzuje się ciemnozielonym żabotem oraz wypustkami mankietów i oraz kołnierza.

Można śmiało stwierdzić że zawód prawnika i adwokata są zawodami pokrewnymi. Zasadnicza różnica polega na długości drogi kształcenia, zakresie kompetencji i różnicach w możliwościach świadczonych usług.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute na wakacje zimowe: Gdzie znaleźć tańsze opcje na spontaniczny wyjazd na narty?

Wprowadzenie Planowanie wakacji zimowych w ostatniej chwili może być zarówno ekscytujące, …