Dom Dla biznesu Programowanie php

Programowanie php

4 min odczyt
0
0
1,799
Rasmus Lerdorf

Programowanie php – wprowadzenie

PHP jest językiem skryptowym, który mimo swojej ogromnej popularności wciąż zyskuje kolejnych fanów. Język ten jest bardzo łatwym do nauczenia narzędziem, które daje ogromne możliwości programowania aplikacji internetowych działających nie tylko jako serwisy > internetowe. Można go również wykorzystać do stworzenia odpowiedniego rozwiązania na przykład dla serwera FTP czy też nawet napisać aplikację okienkową na dowolny system operacyjny, dzięki zastosowaniu odpowiedniej biblioteki.

W PHP nie trzeba deklarować zmiennych i ich typów przed użyciem, można od razu utworzyć zmienną w miejscu, w którym będziemy jej potrzebować. Zmienna będzie przechowywała dowolną wartość – od zwykłych ciągów znaków, na obiektach kończąc, język pozwala na programowanie dwoma sposobami – proceduralnie lub obiektowo. Można także tworzyć programy składające się częściowo z jednej i częściowo z drugiej metody. Interpreter PHP jest całkowicie darmowy, można także rozwijać go na własny sposób. Praktycznie każdy dostawca usług internetowych udostępnia serwery WWW obsługujące PHP. Trudno byłoby znaleźć takiego, który tej opcji nie oferuje.

PHP rozwija się bardzo dynamicznie. Wszystkie błędy są natychmiast wyłapywane przez społeczność związaną z językiem programowania. Dlatego częste aktualizacje są jak najbardziej wskazane i potrzebne w celu zachowania bezpieczeństwa interpretera. Język ten jest jednak kompatybilny wstecz. Dobrym przykładem mogą tutaj być klasy, które w wersji piątej PHP deklaruje się zupełnie inaczej niż w PHP 4. Mimo to zespół programistów pozostawił obsługę klas z poprzedniej wersji. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że nasz program nie będzie działał na nowej wersji serwera.

Początki PHP

Pierwsza wersja PHP była rozpowszechniana pod nazwą PHP/FI (Personal Home Page/Forms Interpreter). Stworzona została przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku. Na początku były to jedynie skrypty pozwalające liczyć statystyki odwiedzin strony autora. Autor udostępnił 8 czerwca 1995 roku kod źródłowy aplikacji, a w 1998 roku ukazała się wersja 3.0, od której zaczął się dynamiczny rozwój tego języka. Otwartość i możliwość dodawania własnych bibliotek w krótkim czasie przyciągnęła setki deweloperów i sprawiła, że PHP jest dziś jednym z najpopularniejszych języków programowania. Pod koniec roku 1998 PHP było już zainstalowane na 10 procentach wszystkich serwerów. Dziś z tego narzędzia korzystają miliony stron i ciężko znaleźć serwer WWW niewspierający tej technologii.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute na wakacje zimowe: Gdzie znaleźć tańsze opcje na spontaniczny wyjazd na narty?

Wprowadzenie Planowanie wakacji zimowych w ostatniej chwili może być zarówno ekscytujące, …