Do czego służą rusztowania?

Rusztowania są narzędziami umożliwiającymi wykonywanie rozmaitych prac instalacyjno-budowlanych na wysokościach. Wiele branż przemysłowych korzysta z nich na co dzień. Szczególnie budownictwo (i robienie elewacji) ciężko byłoby sobie wyobrazić bez pomocy rusztowań. Konstrukcje te zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo oraz swobodę wykonywania robót przy użyciu narzędzi na wysokościach.

Czym należy kierować się przy wyborze?

  • Przeznaczenie – warto dobrać odpowiednią konstrukcję, dopasowaną do rodzaju czynności, jakie będą realizowane. Specyfika rusztowań warunkuje maksymalną wysokość, szerokość, oraz udźwig i typ montażu.
  • Maksymalne obciążenie – zazwyczaj spotyka się rusztowania mogące udźwignąć 200 kg/m2. Przy takich parametrach można swobodnie wykonywać prace na wysokościach. Należy jednak pamiętać, aby nie składować na nich cięższych materiałów budowlanych. W przeciwnym wypadku należy zaopatrzyć się w bardziej wytrzymały sprzęt. Rynek oferuje takie, które są w stanie wytrzymać nawet do 600 kg/m2.
  • Wysokość – szczególnie przy pracach elewacyjnych trzeba zwrócić uwagę na wysokość, tak aby na ostatniej kondygnacji można było swobodnie sięgnąć do końca elewacji. Maksymalna wysokość rusztowań, jakie występują to 600 m. Oczywiście im wyższa konstrukcja, tym cena jest wyższa.
  • Szerokość – ten aspekt bezpośrednio wpływa na swobodę ruchu przy wykonywaniu robót. Wiąże się to z bezpieczeństwem oraz komfortem ekip (zwłaszcza składających się z większej liczby pracowników). Na rynku dostępne są pomosty o szerokości od 60 do 110 cm. Jednak najbardziej popularne liczą 70 cm.
  • Elementy łączeniowe – wyróżnia się trzy rodzaje łączeń: zapadkowe (błyskawiczne w montażu, ale mniej sztywne), klinowe (bardzo stabilne, ale pracochłonne przy składaniu), zaciskowe (łatwo się je poziomuje, ale wymagają czasu przy montażu).

Istnieje multum wypożyczalni rusztowań i są dostępne w każdym mieście. Jeśli jesteśmy przykładowo z Krakowa, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: „Rusztowanie Kraków” i zadzwonić.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…