Suplementacja aminokwasów dla sportowców

Budowanie formy oraz rzeźbienie sylwetki to proces, w którym trzeba wytrwale pracować, ale równocześnie dbać o rozwój na wielu płaszczyznach. Nie da się osiągnąć poprawy wyglądu jedynie ćwiczeniami fizycznymi – bardzo ważna jest także zbilansowana dieta, która dostarcza sportowcowi potrzebnych składników do budowania mięśni. Jednym z takich składników są aminokwasy, czyli cząsteczki, które budują białka. Czy suplementacja aminokwasów jest konieczna?

Jak dostarczyć sobie aminokwasy?

Dobre aminokwasy w momencie spożycia trafiają od razu do mięśni, co znacznie przyspiesza wzrost tkanki mięśniowej. Właśnie dlatego tak ważne jest zaplanowanie diety w taki sposób, żeby aminokwasy były w niej obecne. Dodatkowo organizm sięga po aminokwasy kiedy brakuje mu glukozy podczas wysiłku. Jest to bardzo ważne dla osób aktywnych fizycznie, które często wykonują treningi na siłowni. Nie zawsze jednak dieta jest w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki aminokwasów, która pokryje dzienne zapotrzebowanie i pozwoli uzyskać lepsze efekty ćwiczeń. Dieta zapewniająca odpowiednią ilość aminokwasów musiałaby zawierać kilka kilogramów mięsa i innych zwierzęcych produktów dziennie, co jest bardzo uciążliwe na dłuższą metę. Z tego względu wiele osób decyduje się na suplementację aminokwasów, dzięki czemu mogą mieć pewność, że ich dieta jest zbilansowana, a praca na siłowni przyniesie rezultaty.

Warto wspomnieć również o tym, że często aminokwasy i suplementy są mylone z odżywkami białkowymi. Nie jest to jednak to samo, ponieważ białko nie ma zdolności przenikania do mięśni tak jak dobre aminokwasy. Dlatego kupując suplementy, należy zwrócić uwagę na ich skład oraz przeznaczenie. Chcąc osiągnąć założone efekty na siłowni, trzeba mieć na uwadze to, co jemy oraz jaki tryb życia się prowadzi. Jednocześnie nie można doprowadzić organizmu do stanu wycieńczenia, gdzie nie tylko nie  będzie wymaganego przyrostu masy mięśniowej, ale również zwykłe czynności będą problematyczne.

autor: Patrycja Chmielewska

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…