Dom Dla siebie Tillandsie – jak stworzyć niesamowitą kompozycję?

Tillandsie – jak stworzyć niesamowitą kompozycję?

4 min odczyt
0
0
5,390

Piękna kompozycja roślinna w naszym domu? Dlaczego nie? Kwiaty zawsze są ozdobą i mogą umilić każde wnętrze. W związku z tym warto zastanowić się nad roślinami, które wykorzystamy do stworzenia dekoracji. Bardzo ciekawą propozycją mogą być tillandsie, czyli opątwy. Rośliny te świetnie się prezentują, nie są wymagające i sprawią, że nasze wnętrza będą nowoczesne i oryginalne.

Podłoże dla opątw

Tilandsia
Tilandsia

Jeśli chodzi o podłoże, rośliny nie są bardzo wymagające. Najważniejsze, by u podstawy nie znajdowało się dużo stojącej wody bądź został zrobiony drenaż. Jeśli warunek ten zostanie spełniony, można zwyczajnie umieścić roślinkę w ozdobnej doniczce. Może to być naczynie szklane, ceramiczne, czy drewniane.

Jak przymocować tillandsie do podłoża?

Jeśli jednak nie chcemy ograniczać się do tych rozwiązań, możemy skorzystać z pomocy drucika i z jego udziałem przyczepić roślinkę do jakiegoś podłoża, jak np. drewno, kamienie korek. W tym celu można posłużyć się również klejem. Ważne jednak, by nie był to klej toksyczny. Niektórzy posługują się klejem silikonowym na gorąco.

Pojawią się pewnie obawy, czy gorący klej nie zaszkodzi naszej opątwie? Otóż każda tillandsia ma zdrewniały trzon i to właśnie na jego powierzchnię wylewa się kropelkę kleju. Ważne jednak, by poczekać chwilkę, aż nieco on ostygnie, a zarazem nie straci swojej lepkiej formy. W taki sposób można obkleić cały dekoracyjny pień, czy konar. Pamiętajmy również, że z pomocą kleju możemy przymocować roślinki także do innych powierzchni, jak szkło i ceramika. Jeśli jedna bimy się aż tak eksperymentować, skorzystajmy z drucika bądź żyłki.

Jak przymocować samą tillandsię? Czy musi ona być skierowana kwiatem do góry? Nie ma takiej potrzeby. W przypadku niektórych gatunków zdecydowanie lepiej jest umieścić ją pod innym kątem, czy nawet korzonkiem do góry, by woda nie zalegała w liściach.

Nie ograniczajmy swojej twórczej inwencji. Tillandsie dają nam dużo możliwości, ponieważ są niewymagające. Stwórzmy kompozycję, z której będziemy dumni i która będzie cieszyła zarówno nasze oczy, jak i rozpromieniała oblicza naszych gości. Postawmy na oryginalność i nietuzinkowość.

Oplątwa
Oplątwa
Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute na wakacje zimowe: Gdzie znaleźć tańsze opcje na spontaniczny wyjazd na narty?

Wprowadzenie Planowanie wakacji zimowych w ostatniej chwili może być zarówno ekscytujące, …