Dom Dla siebie Ty pytasz – Papaj odpowiada – Jak powinien wyglądać trening kulturysty

Ty pytasz – Papaj odpowiada – Jak powinien wyglądać trening kulturysty

4 min odczyt
0
0
1,026

DUŻE CZY MAŁE CIĘŻARY?

Witam! Trenuję amatorsko kulturystykę od 10 lat. Kiedyś wszyscy mówili, że nie ma dobrego treningu bez dużych ciężarów, teraz skłaniają się ku ćwiczeniom z mniejszymi obciążeniami. Jak zatem według Ciebie powinien wyglądać trening kulturysty? Ja nie wyobrażam sobie tygodnia bez ciężkich przysiadów czy wyciskania konkretnego ciężaru na klatkę piersiową. W jakich zakresach powtórzeń polecasz trenować i z jakimi obciążeniami?

Zbyszku, prawda jest taka, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jak esz, ja miałem okazję trenować już na różnych ciężarach. Teraz wygląda to u mnie w następujący sposób: podstawowe ćwiczenia typu przysiady, ciągi, wyciskania robię na maksymalnie dużych obciążeniach, ale staram się przy tym zachować poprawną technikę. Zakres powtórzeń, jaki trzymam, to 8-12 poprawnie wykonanych ruchów. Natomiast inne ćwiczenia robię na mniejszych ciężarach z większą liczbą powtórzeń, tj. 12-16. a czasami nawet do 20. W ten sposób na każdym treningu przetrenowuję białe i czerwone włókna mięśniowe szybko i wolno kurczliwe które reagują na różne liczbę powtórzeń i zakresy obciążeń.

Proponuję Ci w taki właśnie sposób trenować Nie obiecuję, że na pewno zda to egzamin w Twoim przypadku, ale u mnie i u moich podopiecznych taki system się sprawdza. Jeśli u Ciebie nie będzie efektów, to najlepszym wyjściem będzie metoda prób i błędów. Jednak u osoby z 10-letnim stażem, takim jak Ty. która ma już jakiś zakres wiedzy na temat reakcji swoich mięśni na trening i zakres powtórzeń, myślę, że nie ma sensu za dużo kombinować. Jeśli do tej pory trening na dużych ciężarach się sprawdzał, to sądzę, że nie możesz go sobie od razu odpuścić, bo ktoś wymyślił taką czy inną teorię. Rób swoje, dołącz moje wskazówki i zróżnicuj odrobinę treningi, a szybko zobaczysz pierwsze efekty. Mięśnie lubią być zaskakiwane różnorodnymi bodźcami.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…