Czy zdarzyło ci się nie zrealizować ważnego celu? Zastanawiałeś się dlaczego? Jeśli odpowiedź była inna niż: „przez siebie samego”, to była to wymówka. Poniżej przedstawiam, jak formułować życiowe cele, tak aby okoliczności zewnętrzne nie stały się przeszkodą w ich realizacji.

Wyobraź sobie, jak rozpoczynasz swój biznes lub inny ważny projekt z pozycji wielkiej osobistej siły. Zanim rozpoczniesz realizację określonego przedsięwzięcia, powinieneś mocno rozważyć, w jakim momencie życia się znajdujesz, kim jesteś oraz jak podnieść swoje umiejętności, które pomogą ci podążać w raz wyznaczonym kierunku. Pomocne tu będą konkretne pytania, które według światowej klasy trenera rozwoju osobistego Petera Sage’a, brzmią następująco:

  1. Jakie mam umiejętności zarządzania finansami?
  2. Jakie mam zdolności do uczenia się?
  3. Czy jestem zrównoważony emocjonalnie?
  4. Jak wyglądają moje 4 podstawowe związki: ze sobą, z moim czasem, z moim partnerem, z życiem?
  5. Jak potrafię się koncentrować?
  6. Czy jestem autentyczny?
  7. Jak bardzo moje cele są zgodne z moimi wartościami?
  8. Jaką mam osobowość ?
  9. Jak żywe we mnie są moje wartości?
  10.  Jak funkcjonuje moja psychika?
  11.  Czy mam rozwiniętą wyższą świadomość?
  12.  Jak na co dzień tworzę swoją przyszłość?

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli ci ocenić, nad którymi aspektami samego siebie powinieneś pracować najbardziej. Twoja siła psychiczna jest najważniejsza w utrzymywaniu cię na właściwej ścieżce. Praca nad wytrzymałością i rozwojem wewnętrznym zwiększa twoją szansę na sukces. Wyobraź sobie, jak bardzo byłbyś efektywny, gdybyś zarządzał swoimi emocjami, był pewien co do życiowego celu i odczuwalnie podnosił swoje życie na kolejne poziomy szczęścia i spełnienia.

Dobrze skonstruować cel, to znaczy tak, aby motywacja do jego osiągnięcia Cię nie opuściła. Tu należy zwrócić uwagę na źródła motywacji, która jakkolwiek zawsze jest twoja, to może pochodzić z zewnątrz lub z wewnątrz ciebie. Zewnętrzne źródło motywacji to najczęściej lęk przed utratą czegoś lub chęć przypodobania się innym osobom. Dla przykładu, jeśli codziennie rano wstajesz i jedziesz do pracy, której nie lubisz, to motywują cię do tego strach przed utratą dochodu, który z kolei pozwala ci przetrwać kolejny miesiąc życia. Jeżeli chcesz schudnąć i nawet dobrze określasz cel (tzn. ile kilogramów chcesz utracić, w jakim czasie i jakim sposobem), a robisz to tylko dlatego, by stać się bardziej atrakcyjnym dla partnera, to bardzo szybko możesz znaleźć łatwiejsze sposoby podniesienia swojej atrakcyjności, które nie wymagają czasu i dużego wysiłku. Co zatem zrobić, aby odkryć wewnętrzne źródło motywacji? Konstruując cel-marzenie nie odpowiadaj na pytania: ile, kiedy, jak, ale odpowiedz na pytanie KIM chcesz się stać dzięki osiągnięciu określonego celu. Zamknij oczy, weź kilka głębokich oddechów, wyobraź sobie, że nie masz żadnych ograniczeń finansowych, materialnych, intelektualnych i emocjonalnych. Pozwól sobie stać się tym, kim chcesz oraz zastanów się, jak dzięki temu możesz pomóc innym ludziom. Zajrzyj do swojego wnętrza, twoje serce zna odpowiedź na pytanie: kim naprawdę chcesz być. Dzięki tak postawionemu celowi twoje osobiste źródło motywacji codziennie będzie dawać ci siłę, by pokonywać wszelkie przeszkody na drodze do szczęścia, spełnienia i samorealizacji. Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna wskazówka, która pomoże ci w realizacji celów. Wartość przeszłości to tyle, ile lepszej przyszłości możesz z niej zbudować. Natomiast miarą doświadczenia jest umiejętność poprawnej oceny tego, co przeżyłeś. Jeśli żyjesz przeszłością w większym stopniu niż wskazują na to dwa powyższe zdania, wówczas możesz być pewien, że droga do osiągania celu będzie dłuższa, bardziej wyboista i kręta. Obojętnie jaką ścieżkę wybierzesz, pamiętaj, że tylko ty sam możesz stać się powodem swojego sukcesu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…