Widły, koła, udźwig, materiał, cena, producent, rolka – decydując się na zakup wózka paletowego musimy wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii. Większość z nas uważa, że dobór odpowiedniego sprzętu warunkowany jest wyłącznie jego ceną bądź ewentualną długością wideł. Nic bardziej mylnego. Jeżeli chcemy, by dany produkt posłużył nam przez wiele lat, z pominięciem kosztownych awarii i wypadków, zmuszeni jesteśmy wybrać paleciaka znanego i powszechnie cenionego producenta, z uwzględnieniem każdej, chociażby najmniejszej i pozornie nieistotnej drobnostki. Zobaczmy, które jeszcze kwestie są godne uwagi, a o których coraz częściej zapominamy.

Jako że wózki paletowe nie posiadają zbyt skomplikowanej budowy, ich waga waha się od 50 kilogramów do około osiemdziesięciu kilogramów. Logicznym jest fakt, iż ogólna waga paleciaka wynika przede wszystkim z ilości i jakości użytego materiału. Wśród najlżejszych modeli przodują wózki paletowe o konstrukcji ażurowej. Rozwiązania ważące 70-80 kilogramów posiadają widły wykonane z jednego fragmentu materiału. Zwarta konstrukcja sprawia, iż modele te są znacznie bardziej wytrzymalsze. Aby podnieść paletę na wysokość umożliwiającą jej wygodny transport – niezależnie od wagi – wystarczy od kilku do kilkunastu ruchów pompujących.

Wydaje się, że wózek paletowy to dość skomplikowane urządzenie – począwszy od budowy, poprzez sterowanie, a skończywszy na użytych podzespołach. Nic bardziej mylnego. Paleciaki to jedne z najprostszych, najwygodniejszych, a zarazem najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, powszechnie wykorzystywanych w różnego rodzaju branżach. Niewielka waga i niewielkie wymiary, powszechność części i mnogość zamienników, prostota obsługi oraz prostota naprawy – wózki paletowe są proste i wygodne niemal pod każdym względem. Oczywiście, wiele zależy od jakości zakupionego produktu. Ta w dużej mierze zależna jest od producenta, a co za tym idzie, od ceny. Nie jest tajemnicą, że produkty „z górnej półki”, a więc znanych i powszechnie szanowanych firm kosztują mniej, aniżeli sprzęt tzn. „no name”. Jeżeli jednak zależy nam na długiej i bezawaryjnej pracy, a także bezpieczeństwie naszych pracowników, pozostaje nam zakup wysokojakościowego produktu. Te znajdziemy niemal wszędzie – w sklepach branżowych, na portalach aukcyjnych, a także w e-sklepach. Na polskim rynku funkcjonuje wiele znanych w świecie firm, producentów i dystrybutorów, którzy posiadają w swojej ofercie wysokiej klasy wózki paletowe.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute na wakacje zimowe: Gdzie znaleźć tańsze opcje na spontaniczny wyjazd na narty?

Wprowadzenie Planowanie wakacji zimowych w ostatniej chwili może być zarówno ekscytujące, …