Kolorowa elegancja z Północy

Innym naszym zimowym gościem jest gil. Co prawda nieliczne gile przebywają w Polsce przez cały rok, gnieżdżąc się w całym kraju, jednak zdecydowana większość przylatuje do nas na zimę. Gil jest bardzo łatwy do rozpoznania i dobrze widoczny szczególnie na śniegu. Jego czerwony brzuszek i czarna głowa są tak charakterystyczne, że nie można pomylić go z innym gatunkiem ptaka.

Swoje gniazdo umieszcza w dobrze osłoniętym miejscu, najczęściej w krzewie jałowca lub na bocznej gałęzi świerka. Składa tam 4-5 niebieskich jaj, w bordowe lub wiśniowo brązowe plamki.

Gil odżywia się głównie pokarmem roślinnym, jednak wiosną i latem podczas wychowywania młodych zdecydowanie woli zjadać owady. Szybko rosnące młode potrzebują dużych ilości białka, w które bogate są właśnie owady (wśród nich sporo szkodników upraw). Zimą natomiast, podobnie jak inne ptaki, gil chętnie zjada pozostające na drzewach owoce jarzębiny, a także owoce i nasiona drzew i krzewów leśnych. Jest też, choć niezbyt często, gościem w karmnikach. W tym przypadku najchętniej zjada nasiona słonecznika, choć nie gardzi i innymi ziarnami.

Łuskowiec jest równie atrakcyjnie ubarwiony jak gil, a czerwony kolor występuje u niego również na głowie. Ptak ten gnieździ się w Ameryce Północnej, północnej części Europy oraz na Syberii aż po Kamczatkę. Kiedyś na terenie Polski pojawiał się na zimowiskach dość nieregularnie, jednak ostatnio zalatuje jedynie sporadycznie.

Wyjątkowo pięknym ptakiem, który odwiedza nasz kraj, jest arktyczna śnieguła. Jej gniazda znajdowane były w najzimniejszych terenach półkuli północnej, w tym w północnej Grenlandii. Latem śnieguły są płowo-białe, jednak zimą szata samca zmienia się na śnieżnobiałą z czarnymi wstawkami.

Myszołów w spodniach

Myszołów
Myszołów

Oprócz wszędobylskich roślinożerców do Polski na zimowe wakacje przylatują także ptaki drapieżne. Myszołów włochaty, od swojego bliskiego kuzyna – naszego myszołowa zwyczajnego – różni się jaśniejszymi piórami i opierzonymi skokami, przez które wygląda, jakby miał pierzaste spodnie.

Myszołowy włochate gnieżdżą się na obszarach tundry, a ich główne menu stanowią gryzonie. Niestety duże opady śniegu uniemożliwiają myszołowom żerowanie, co sprawia, że swoje letnie rezydencje zamieniają na polskie pola i miedze.

Podczas jesiennych przelotów na polskim niebie można zauważyć niewielkie, piękne sokoły – to zagrożone wyginięciem drzemliki. Większość z nich leci ze swoich lęgowisk w północnej Europie i Azji do ciepłych krajów traktując Polskę jako kraj tranzytowy. Niektóre z osobników jednak decydują się spędzić u nas całą zimę, żywiąc się w tym czasie drobnymi ptakami.

Krogulec z kolei jest mniejszym kuzynem dobrze znanego jastrzębia. Krogulce gnieżdżące się w Polsce zimę wolą spędzać w cieplejszych rejonach, jednak ich miejsce dość często zajmują osobniki przylatujące z Północy. Głównym pokarmem zimujących w Polsce krogulców są małe ptaki. Dość często można zauważyć tego drapieżnego ptaka czającego się w pobliżu karmników

Prawdziwym zoologicznym rarytasem, który można zobaczyć tylko podczas srogich zim i tylko w północnej Polsce, jest sowa śnieżna. Ta najpiękniej ubarwiona ze wszystkich sów na terenach swoich lęgowisk żywi się głównie pardwami i lemingami. W Polsce jej menu stanowią drobne gryzonie.

O autorze: dr Radosław Kożuszek, inż. nauk rolniczych, pracownik WSTiH w Gdańsku oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Podróżnik, autor ok. 500 artykułów prasowych, poradników oraz współautor 4 książek. Częsty gość Polskiego Radia oraz Radia Emaus.

 

Wszystkie części artykułu:

 

https://www.labkolandia.pl/zimowe-odwiedziny-z-polnocy-cz-1/

https://www.labkolandia.pl/zimowe-odwiedziny-z-polnocy-cz-2/

https://www.labkolandia.pl/zimowe-odwiedziny-z-polnocy-cz-3/

https://www.labkolandia.pl/zimowe-odwiedziny-z-polnocy-cz-4/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wpływ nowych przepisów i regulacji na branżę taxi

W ostatnich latach branża taxi na całym świecie doświadcza gwałtownych zmian, wywołanych z…