Kreatyna to organiczny związek chemiczny, w którego skład wchodzi kwas octowy i guanidyna. U człowieka w przeważającej ilości występuje w mięśniach, mniejsze, wręcz śladowe ilości znajdują się w wątrobie, mózgu, nerkach i jądrach. Dobowe zapotrzebowanie kreatyny u dorosłego człowieka zabezpieczane jest poprzez syntezę aminokwasów w organizmie oraz dostarczane w pożywieniu. Oczywiście na rynku dostępne są produkty kreatynowe, z których głównie korzystają osoby uprawiające sporty siłowe.

Naturalne źródła dobrej kreatyny

Naturalne produkty zawierają bardzo małe ilości kreatyny. Osoby, które chcą ją przyjmować w większych dawkach muszą korzystać z dostępnych na rynku suplementów, gdyż w innym przypadku musiałyby jeść określony rodzaj pokarmu w ilościach niewyobrażalnych. Na rynku dostępne są różne formy kreatyny: cytrynian, jabłczan, azotan, ester etylowy, chlorowodorek, glukonian, orotan i ketoglutaran. Warto jednak wiedzieć, że kreatyna znajduje się w rybach- tuńczykach, łososiach czy dorszach, ale również w mięsie wołowym i wieprzowym.

Efekty przyjmowania kreatyny

Przyjmowanie kreatyny w postaci suplementów pozwala na wykonywanie intensywnych, długotrwałych i siłowych treningów dzięki zapasom energii, jak również na gromadzenie wody w komórkach, czego efektem jest zwiększenie beztłuszczowej masy ciała. Przyjmowanie kreatyny wydatnie zmniejsza kwasowość mięśni.

Specjaliści zwracają uwagę, iż kreatyna bardzo rożnie działa na organizmy, u niektórych widać efekty przyjmowania w sposób i szybki i odczuwalny, a na niektóre organizmy kreatyna nie działa wcale. Warto również zauważyć, iż kreatynę stosuje się z sukcesami w medycynie jako środek wspomagający gojenie ran i uszkodzenia mięśni.

Czas i dawka stosowania kreatyny

Specjaliści zalecają stosowanie około 5 g kreatyny dziennie najlepiej w 4 równych porcjach, oczywiście nie cały czas, tak jak każdy suplement diety na pewien czas trzeba odstawić. Zalecany czas przyjmowania to około 3 miesięcy, a następnie miesiąc przerwy i tak dalej.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać odpowiednie świece ręcznie robione?

Masz zamiar kupić świece ręcznie robione? Na co zwracać uwagę w momencie podejmowania osta…