Dom Dla siebie Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

4 min odczyt
0
0
701

Moda na przestronne, jasne i bezpretensjonalne wnętrza trwa w Europie nieprzerwanie od trzydziestu lat. Styl skandynawski zdominował domy gwiazd, celebrytów, a także zwykłych ludzi. Mimo iż trendy stopniowo przemijają, skandynawskie aranżacje nadal biją rekordy popularności. Proste, a zarazem stylowe… eleganckie… maksymalnie naturalne – styl skandynawski to prawdziwy „must have” każdego kto ceni sobie przytulne, a zarazem funkcjonalne wnętrza.

Chociaż Skandynawia kojarzy się nam z chłodem, wnętrza urządzone w tym stylu nie mają z nim nic wspólnego. Wręcz przeciwnie – są ciepłe, przytulne, niebywale urokliwe i wygodne. Styl skandynawski jest swojego rodzaju odpowiedzią na brak słońca i chłód panujący w tej części Europy. Mimo iż w tak zaaranżowanych pomieszczeniach dominuje biel i kolory raczej zimne, ciepłego charakteru nadają im naturalne tkaniny, drewniane dodatki i subtelne ozdoby.

Styl skandynawski charakteryzuje się prostymi formami. Wykonane z prawdziwego drewna meble są najczęściej białe, rzadziej w innym kolorze. To, co wyróżnia je na tle brył dominujących w innych stylach wnętrzarskich to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Rolą każdego mebla skandynawskiego jest ułatwianie życia domownikom. Ceny takowych mebli są różnorodne. Jeżeli zamierzamy stworzyć nieco bardziej eklektyczny styl – mieszankę różnych form np. z dodatkowymi rzeźbieniami – ich cena będzie większa. Jeżeli zależy nam wyłącznie na prostych, jasnych bryłach wykonanych z drewna, bez wątpienia urządzimy mieszkanie niewielkim nakładem środków.

Współczesny styl skandynawski dzieli się na dwa nurty: klasyczny i nowoczesny. W pierwszym dominują bielone bądź przecierane meble z tradycyjnymi uchwytami i ramowymi oraz frezowanymi frontami, a także dekoracje o folkowych motywach. Nowoczesny styl skandynawski jest nieco bardziej minimalistyczny. Meble pozbawione są dodatkowych ozdobników, w tym uchwytów. Czasami są dodatkowo zdobione industrialnymi dodatkami z plastiku, szkła lub metalu.

Warto zauważyć, iż nowoczesny styl skandynawski odchodzi od zasady „tylko naturalne materiały” i zezwala na eksploatacje plastiku. Oczywiście, wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, jednakże warto zauważyć, że połączenie plastiku z drewnem nie wygląda najlepiej. Zarówno w jednej jak i drugiej opcji dominują ergonomiczne formy i jasna kolorystyka. Meble skandynawskie znajdziemy w niemal każdym salonie meblowym.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać odpowiednie świece ręcznie robione?

Masz zamiar kupić świece ręcznie robione? Na co zwracać uwagę w momencie podejmowania osta…