W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo narażenia na szkodliwe działanie niebieskiego światła płynącego z ekranów telefonów, laptopów oraz telewizorów. Dbanie o wzrok już przy pierwszych latach odgrywa kluczową rolę w późniejszych etapach życia. Podstawą zdrowego wzroku powinny być profilaktyczne, wykonywane regularnie badania kontrolne u okulisty.

Badanie trwa od 10 do 20 min. Nie wymaga długotrwałych przygotowań, jednak warto wybrać specjalistę z bogato wyposażonym gabinetem. Do podstawowych przyrządów stosowanych w okulistyce należą:

Foropter– zbudowany z zestawu sferycznych soczewek dodatnich oraz ujemnych i zestawu soczewek cylindrycznych. Stanowi podstawę w gabinecie okulistycznym i od niego rozpoczyna się całe badanie. Urządzenie dodatkowo zawiera specjalistyczne filtry. Umożliwia wstępne zbadanie oraz dobranie szkieł do korekcji dalekowzroczności, krótkowzroczności oraz astygmatyzmu.

Lampa Szczelinowa
Lampa Szczelinowa

Lampa szczelinowa– pozwala na badanie przednich struktur oka (twardówki, spojówki, soczewki, rogówki oraz tęczówki) za pomocą silnego światła i mikroskopu rogówkowego. Badanie oparte na lampie szczelinowej umożliwia wykrycie chorób narządu wzroku.

Tonometr- bardzo często kojarzony jest z podmuchem powietrza w oko, konkretnie służy on do badania ciśnienia wewnątrz gałkowego. Cała procedura jest prosta i choć czasem może być mało komfortowe dla pacjenta.

Pupilometr- zdecydowanie najłatwiejsze i proste badanie polegający tylko na patrzeniu przez pacjenta w świecący punkt. Pupilometr służy zmierzeniu rozstawu źrenic.

Refraktometr- bardzo często spotykany w sklepach optycznych, które oferują szybkie badanie wzroku. Nie stanowi to jednak specjalistycznej diagnozy i wyniki badania i tak powinny być sprawdzone przez okulistę. Ten przyrząd służy do komputerowego badania wzroku, które opiera się na oznaczaniu zdolności oka do patrzenia na przedmioty położone w różnej odległości.

Mikroskop sekularny- służy do badania komórek śródbłonka. Stosowany u osób po operacjach wzroku oraz do odpowiedniego dostosowania soczewek kontaktowych.

W gabinecie mogą znajdować się również biomikroskopy USG, wzierniki czy biometry optyczne. Nie należy się ich bać i warto wykonać regularne badania w bezpieczeństwie i opiece o własne zdrowie.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…