Przemysł paszowy bazuje na surowcach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Każda pasza dedykowana dla zwierząt hodowlanych musi zawierać niezbędne składniki odżywcze. Hodowcy drobiu, bydła, tuczników, królików i innych zwierząt, którzy pozyskują paszę wyprodukowaną z surowców wysokiej jakości, są mniej narażeni na straty w hodowli, niż ci, którzy oszczędzają na zakupie paszy z dobrego źródła.

Wysokiej jakości pasza posiada odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin. Wszystkie składniki muszą znaleźć się w dziennej racji żywienia zwierząt, by pokryć zapotrzebowanie energetyczne i dostarczyć składników budulcowych. Wskazane jest, aby paszę dla zwierząt pozyskiwać od markowych i doświadczonych producentów. Pasze gorszej jakości mogą negatywnie odbić się na zdrowiu i kondycji fizycznej zwierząt, w konsekwencji przynosząc hodowcy straty.

Różne rodzaje surowców paszowych

Wśród surowców paszowych wyróżnia się produkty pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralne i syntetyczne. Do tych pierwszych zalicza się wysłodki buraczane, śrutę słonecznikową, sojową i rzepakową, otręby pszenne, żytnie i owsiane, kiełki jęczmienne, lucernę, olej rzepakowy i słonecznikowy oraz drożdże paszowe. Mączka rybna jest surowcem do wyrobu pasz pochodzenia zwierzęcego. Pasze mineralne zawierają kredę i sól, a syntetyczne – fosforany, aminokwasy i mocznik

Pozostałe składniki pasz

Producenci pasz dla zwierząt uzupełniają je w mikroelementy i witaminy, ponieważ w wyniku obróbki przemysłowej surowców paszowych maleje ich zawartość w karmie. Do paszy dodaje się również zioła, które poprawiają jej smak i zapach. Zioła działają także antybakteryjnie, antystresowo, przeciwdziałają biegunce i poprawiają procesy trawienne. Dodanie ziół do mączki rybnej pozwala pozbyć się z paszy nieprzyjemnego zapachu. Pasze dla zwierząt uzupełnia się również aminokwasami, które wzbogacają wartość odżywczą karmy. Bardzo ważnym dodatkiem do pasz jest mocznik, który ma właściwości konserwujące oraz wspomaga funkcjonowanie organizmu zwierzęcego.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla kogoś

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…