Wiele zakładów przemysłowych bądź produkcyjnych opiera się na tzw. liniach technologicznych. Stosuje się w nich zarówno surowce, jak i materiały o dużym ciężarze, kształcie bądź cechach które uniemożliwiają ich przemieszczanie przy pomocy ludzkich rąk. W sytuacjach, gdy surowiec należy gdzieś dostarczyć lub przemieścić w procesie produkcji, a ostatecznie zmagazynować, stosuje się rozwiązania zaawansowane z zakresu tzw. transportu bliskiego. Rozwiązania te umożliwiają transport pionowy oraz poziomy ładunków o różnych gabarytach. Podstawowym elementem konstrukcyjnym tego typu urządzeń są wciągarki, które uniemożliwiają swobodne przemieszczanie, podnoszenie, a także przeciąganie w poziomie ładunków o wadze do kilkuset ton.

Dźwignice i ich rola

Wciągarki są podstawowym wyposażeniem urządzeń dźwignicowych, takich jak suwnice, bramki warsztatowe (wciągarki bramowe) czy żurawiki. Wszystkie tego typu urządzenia umożliwiają podnoszenie różnego rodzaju ładunków, niektóre z nich również przemieszczanie w obrębie obszaru objętego ich pracą. Dzięki takim rozwiązaniom manipulowanie ładunkiem w procesie produkcji jest zdecydowanie łatwiejsze, szybsze a co najważniejsze – bezpieczniejsze.

Wciągarki ręczne do dźwignic

Wciągarki dźwignicowe są dostępne na rynku w wersji zarówno elektrycznej, jak i ręcznej. Ręczne wciągarki napędzane są siłą mięśni ludzkich przy pomocy łańcucha manewrowego bądź dźwigni ręcznej – stosowanej do mniejszych udźwigów, a co za tym idzie – mniejszych urządzeń. Stosowane w żurawikach i bramkach warsztatowych spełniają rolę w pracach drobniejszych, z reguły jako stacjonarne wyposażenie stanowiska pracy. Ich zaletą jest możliwość pracy w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania elektrycznego. Niektóre wciągarki ręczne są również przystosowane do przemieszczania pomiędzy miejscami pracy, dzięki czemu zyskują nową funkcjonalność.

 

Wciągarka elektryczna do dźwignic to zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenie, które pozwalają podnosić ciężary o wadze nawet kilkuset ton. Są bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym praktycznie we wszystkich typach dźwignic, ze szczególnym uwzględnieniem dużych suwnic. Używane są również w bramkach warsztatowych i żurawikach. Są łatwe w obsłudze i bezpieczne – stąd fenomen ich dużej popularności.

Zarówno wciągarki ręczne, jak i elektryczne pozwalają podnosić ładunek, manipulować nim podczas produkcji, a także – przemieszczać na nieduże odległości. Wciągarki wyposażone są zazwyczaj w uniwersalny hak, na którym można umieścić różnego typu uchwyty do podnoszenia nietypowych ładunków.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla biznesu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…