Z czym kojarzy się nam witamina D? Oczywiście z zębami oraz kośćmi. Nie od dziś wiadomo, iż związek ten wpływa na zdrowie naszego układu kostnego. Najnowsze badania dowodzą jednak, że wytwarzana przez nasz organizm witamina ma znacznie szersze zastosowanie. Jej braki mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych dolegliwości i chorób.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, nie zaś tylko układu kostnego. Jej braki mogą skutkować zaburzeniami pracy większości układów i narządów. Jak wiadomo, witamina D reguluje gospodarkę wapniową. Przy niedoborach związku organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystywać wapnia przyjmowanego wraz z pożywieniem. Braki wapnia rekompensuje sobie… pierwiastkiem zlokalizowanym w kościach. Witamina D warunkuje prawidłową pracę mięśni, układu nerwowego, układu krążenia, a także układu immunologicznego.

Witamina D witaminie D nierówna

Wyróżniamy dwie formy witaminy D – D2 oraz D3. Witaminę D2 znajdziemy przede wszystkim w produktach roślinnych, grzybach oraz drożdżach. Dla naszego organizmu znacznie ważniejsza jest witamina D3, zwane również cholekalcyferolem. Kupując suplementy diety z witaminą D, prawie zawsze natrafimy na produkty z formą D3. Witamina D3 występuje naturalnie w organizmach zwierzęcych. Ponadto każdy organizm wytwarza ją sam, pod wpływem promieniowania słonecznego. Biorąc pod uwagę strefę klimatyczną, w której żyjemy, każdy z nas wymaga dodatkowego uzupełniania braków witaminy D3.

Niedobór witaminy D

Tak jak wspomniano wcześniej, witamina D produkowana jest przez nasz organizm – przez skórę – za sprawą promieni słonecznych. Te w naszej strefie klimatycznej nie są „zbyt obfite”, a co za tym idzie, zmuszeni jesteśmy dodatkowo suplementować opisywany związek. Niedobory witaminy D oddziałują głównie na nasz układ kostny – prowadzą do krzywicy, osteoporozy, a także wielu innych chorób i dolegliwości. Braki witaminy D w organizmie objawiają się nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, licznymi stanami zapalnymi spojówek oraz skóry, a także wyraźnym osłabieniem całego układu. Ograniczenie witaminy D w codziennej diecie prowadzi do pogorszenia się słuchu, problemów z zębami, szybszego rozwoju cukrzycy. Co ciekawe, niedobory witaminy D mogą pogorszyć rozwój niektórych chorób nowotworowych. Najwięcej witaminy D znajdziemy w rybach np. łososiu, śledziach, tuńczyku oraz sardynkach, a także w makrelach. Dodatkowo, duże stężenie tego związku znajduje się w grzybach, jajach, w tranie, w wątróbce, a także w żółtym serze i maśle (nie margarynie).

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla siebie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Trendy i przyszłość w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: od zrównoważonego rozwoju do automatyzacji.

Branża budowlana nieustannie ewoluuje, podążając za najnowszymi trendami i innowacjami, kt…